Ateroskleroza ( zakrećenje arterija ) je dugogodišnji proces u kojem dolazi do otvrdnuća i suženja arterija zbog nakupina ( plaka ). Nakupine se sastoje od holesterola i kalcija, te drugih tvari. Nakupine plaka se mogu nataložiti u tolikoj meri da mogu zaustaviti dotok krvi u srce ili u mozak, što može izazvati srčani ili moždani udar.
Glavni uzrok ateroskleroze je nedovoljno snabdevanje zidova arterija vitaminima i drugim mikronutrijentima. Nedovoljno snabdevanje vodi do slabljenja zidova arterija, nastanka pukotina i lezija. Holesterol koji se prenosi telom u obliku lipoproteina poput LDL-a i LP(a) je najbolji biološki faktor za popravak zidova arterija, kojim telo raspolaže pri nedostatku ćelijskih hranjivih materija. LP(a) se vrlo dobro taloži u pukotine zidova arterija i tako pospješuje nastanak aterosklerotičnog plaka.
Ćelijske hranjive materije pospešuju stabilnost i elastičnost krvnih sudova, izgradnju i zaštitu vezivnog tkiva te razgradnju nataloženog plaka.
Stvaranje stabilnog i elastičnog vezivnog tkiva zavisi od optimalne proizvodnje kolagena. Vitamin C pospješuje proizvodnju kolagena. Zajedno s bakrom, elementom u tragu,  on pospješuje umrežavanje i čvrstoću kolagenskih vlakana. Prirodne aminokiseline, lizin i prolin, važni su sastavni delovi kolagena i čine oko jednu četvrtinu molekule kolagena. Chondroitin sulfat i N-acetil glukozamin su prirodne tvari koje se ulažu između vlakana kolagena i tako povećavaju čvrstoću i stabilnost vezivnog tkiva.
Osim toga, prolin i lizin imaju još jednu važnu funkciju u regeneraciji aterosklerotičnih naslaga. Oni su « teflon tvari « koje poput film omotača obavijaju LP(a) molekule i tako spriječavaju njihovu lepljivost. Molekule se ne lepe ne pukotine nego se odvajaju i krvlju prenose u jetru i tamo se razgrađuju. Osim toga, prolin i lizin sprečavaju nakupljanje i drugih masti.